2011. május 21., szombat

Kosborvadászat

*



Eddig csak a bíboros kosborral találkoztam. Őt eddig majdnem minden évben fényképeztem, pl. tavaly májusban és egy képet idén, május 15-én is feltettem ide. Ideje volt megismerkedni néhány rokonával.

Érdemes a képekre kattintani, majd nagyítani. Így lehet jól látni, hogy pl. a vitézek szélesen mosolyognak.




Mocsári kosbor (Orchis palustris)







Hússzínű ujjaskosbor (Dactylorhiza incarnata)











Vitézkosbor (Orchis militaris)












Tarka kosbor (Orchis tridentata)



*

Májusi színek

*








Szibériai nőszirom (Iris sibirica)





Nagy pacsirtafű (Polygala major JACQ. )





Farkas kutyatej (Euphorbia cyparissias)


*

2011. május 15., vasárnap

Néhány májusi virág

*


„Nemzeti hitvallás”? „Nemzeti együttműködés” (mármint Orbán-módra)? Visszamenőleges hatályú jogszabályalkotás?

Inkább az erdő!

A részletekért most is érdemes a képekre kattintani, majd utána még egyszer.




Pongyola harangvirág (Campanula sibirica)





Borzas vértő (Onosma visianii CLEM.)





Bíboros kosbor (Orchis purpurea HUDS.)





Erdei macskagyökér (Valeriana officinalis subsp. collina).





Erdei szellőrózsa (Anemone sylvestris), rajta egy szöcske nimfa reggelizik







Nagyvirágú méhfű (Melittis melissophyllum subsp. carpatica)





Kardos madársisak (Cephalanthera longifolia)





Enyves szegfű (Lychnis viscaria)


*

2011. május 8., vasárnap

Ócsa, láperdő

*


Pénteken, május 6-án kellemes idő kínálkozott kimenekülni a városból. Túlságosan éles volt ugyan a fény, de legalább majdnem szélcsend volt, a szél a növények makrofotózását ugyanis igencsak megnehezíti. Ócsa mellé, a Selyemrét felé vezető tanösvény melletti láperdőbe mentem, és nem csalódtam. Ilyenkor sajnálom, hogy nem ismerem a madarakat, fantasztikus koncert fogadott. (Sajnos a szúnyogok is erőteljesen működtek már.)

Beljebb szépen sárgállott már a mocsári nőszirom. Az előző bejegyzésbe tettem fel az itt készült képek egy részét.


Minden évben fényképezem valahol a fekete nadálytőt (Symphytum officinale), most sem tudtam csak úgy elmenni mellettük.

Némelyik képre érdemes rákattintani.







Az út mellett most kezdett virágozni a kányabangita (Viburnum opulus).






Az erdőből kiérve, bal oldalt szántás, jobbra nedves rét. Itt találkoztam a szeplőlapuval (Cerinthe minor).





Visszafelé, bent, a láperdő vízzel borított részén megláttam, és megpróbáltam megközelíteni a kiterjedt mocsári békaliliom mezőket (Hottonia palustris). Arra nem voltam felkészülve, hogy térdig vízben gázoljak, így egy kidőlt fa ágain egyensúlyozva - így is a vízbeesést kockáztatva - tudtam csak valamennyire közelebb menni. (Még április elején találkoztam itt valakivel, aki derékig érő halászcsizmában gugolt a vízben, és úgy fényképezte a gólyahírt. Akkor csendben megmosolyogtam, most viszont megértettem, és egy kicsit irigyeltem is a felszerelését.)









*

2011. május 7., szombat

Mocsári nőszirom

*


Változatok egy témára. Javított változat

(Most is érdemes a képekre kattintani.)























*

2011. május 3., kedd

Hárs-hegy, április végén

*


Nem szeretem a tömeg-helyeket. Ha kiszabadulok a természetbe, a békét, a csendet keresem, csak a természet hangjait akarom hallani. A Budai hegyekbe ezért nem nagyon járok. Januárban viszont felfedeztem magamnak a Hárs-hegyet, és beleszerettem. A most következő képek ott készültek az elmúlt napokban.



Gyöngyvirág (Convallaria majalis)










Hegyi sárgaárvacsalán (Galeobdolon montanum)








Keleti kontyvirág (Arum orientale)




Erdei gyöngyköles (Buglossoides purpurocaerulea)




Erdei nefelejcs (Myosotis sylvatica)


*