2014. március 23., vasárnap

Eleven emlékmű – az én történelmem




Az orbáni hatalom által elképzelt történelemhamisító emlékmű terv ellen a zsidó közösségeken kívül sokan felemelték a szavukat. Írók, művészek, történészek, értelmiségiek.


Mert ez nem zsidó ügy, ez magyar ügy, mindannyiunk ügye!


Elfogadhatatlannak tartjuk az egyoldalú, a Horthy-érát ártatlan áldozatként bemutatni kívánó emlékművet.


Vezető állami tisztségviselőktől olykor elhangzik ugyan: „A magyar állam nem védte meg polgárait.”


A tiltakozók felemlegetik, nem hogy nem védte meg, de állami segédlettel, a csendőrség, a közigazgatás, az állami tisztviselők szorgos közreműködésével küldték halálba honfitársaink százezreit.


Amiről viszont kevés szó esik: ez csak a végkifejlet volt. Nem nagyon esik szó az ide vezető útról, a 44-es tragédiát megelőző bő húsz évről. Néha felemlegetik Prohászka Ottokárt, aki már 1918-ban a numerus clausus szükségességéről beszélt. Nem esik szó arról, hogy „nemzeti”-nek nevezett (ismerős?) orvos szervezetek már 1919 nyarán listázták a feltehetően zsidó származású kollégáikat, hogy a mérnökök és építészek szintén „nemzeti” szervezete 1921-ben tett közzé listákat. Mindezt azért, hogy állami állásoknál vagy állami megrendeléseknél kizárják a nem keresztényeket.


Nem esik szó arról, hogy „keresztény” hallgatók 1919-ben előbb az orvoskaron, majd a Műegyetemen is kiverték zsidó társaikat az egyetemről.


Nem esik szó azokról a törvénytelenségekről, mikor ipar- és kereskedelmi engedélyeket vontak be bármiféle jogszabályi felhatalmazás nélkül. Aztán persze jöttek a zsidótörvények is.


A folyamatot kell látni, ami a múlt század elején indult. Egyre inkább a közbeszéd mindennapos részévé vált az un. zsidókérdés, az antiszemita propaganda, az „őrségváltás” követelése. Ebben bizony a magyar úri középosztály tevékeny részt vállalt, de népi íróink jó része is. A folyamatot kell látni, a negyed százados agymosást, ami a listázásokkal kezdődött és a vagonba tuszkolásokkal teljesedett be.


Ezért hamis az emlékmű terve, ezért kell szembenéznünk a múltunkkal. Nyilván nem a mai nemzedékeknek kell bűntudata legyen. Az viszont mindenkinek eszébe kell jusson, amikor valaki listázni akar, vagy bármely embercsoportot, mint csoportot akar megkülönböztetni, hová vezethet ez, hogy a csattogó fekete bakancsok milyen irányba masíroznak!


 


Nos, ma ezért gyűltünk össze néhány százan az „Eleven emlékmű – az én történelmem” civil csoport hívására, hogy ezekkel az emlékező tárgyakkal, kövekkel tiltakoztunk a kormány eszement és hamis emlékmű terve ellen.


 


Katt a képre + F11

 









 

2014. március 21., péntek

Leánykökörcsin II.


Ma is felmentem a Harangvölgybe kökörcsinnézőbe. Legutóbb mélytónusú, lilába hajló példányokat kerestem, most halványabbakat.

Íme:

Katt a képre + F11


Leánykökörcsin (Pulsatilla grandis)

2014. március 19., szerda

Március 19., 70.




A Dohány utcai zsinagóga előtt – a MAZSIHISZ szervezésében - ma emlékeztek a náci megszállás 70. évfordulójára.

Magyarország miniszterelnöke nem tartotta fontosnak a részvételét – úgymond, kimentette magát. Végül is a megszállást követően csak alig több mint félmillió magyar zsidó hazánkfiát pusztították el.

 


Katt a képre + F11

 
















 

 

2014. március 15., szombat

Magyar zsidó honvédek a szabadságharcban





Március 14-én, pénteken, a Dohány utcai zsinagógánál megemlékeztek az  1848-49-es forradalom és szabadságharcban részt vett magyar zsidó honvédekről.

 

Katt a képre + F11

 






 

Leánykökörcsin


Jártam egyet a Harangvölgyben. Ilyenkor, főleg, ha kedvező az időjárás, itt a legszebbek a környéken a leánykökörcsinek. Ráadásul a déli oldalt helyenként teljesen ellepik.

Később nyílik majd a piros gólyaorr, a nagyezerjófű, a turbánliliom és a többi szépség.

Mindez a völgy speciális mikroklímájának köszönhető, nem véletlen Natura 2000-es védettsége.

Ha megvalósul kormányunk idióta terve a sífelvonóval, bobpályával, e csodás környék is az enyészeté lesz.


Katt a képre + F11






2014. február 19., szerda

Tüntetés a szabad oktatásért 2014.02.19.


Diákok szervezték, de tanárok, pedagógusok is eljöttek. Ők valóban pedagógusok.

Katt a képre + F11