2010. január 8., péntek

Derengő emlékek

Mostanában egyre gyakrabban törnek elő, villannak be valahonnan a mélyből régi, gyerekkori, ifjúkori emlékképek.
A múlt század 50-es éveinek legvégén, a 60-as évek legelején Esztergomban diákoskodtam. Kint a Prímás szigeten – ami akkor még a várostól távoli, helyenként elvadult hely volt - sokat csatangoltunk, andalogtunk. Az első kamaszkori simogatások, ügyetlen, bátortalan kis csókok tanúja volt a Palkovics pad. Ma főút kanyarodik mellette, akkoriban mindentől távoli kis menedék volt, ahol jó volt leülni egymás mellé, izgatottan megérinteni a másik kezét…
A pad hátulján (a néhai Palkovics László alispán emlékére) egy négysoros:

GYÖNYÖRKÖDNI A LENYUGVÓ NAPBAN
FELKERESEM MAGÁNYOS PADOM
TÁVOL ITT A KISVÁROSI ZAJTÓL
ÚJRA DERÜL FÁRADT HOMLOKOM

2009. december 13., vasárnap

Böjte Csaba

A tavaly pünkösdkor Böjte Csabáról készített felvételeim egy részének kidolgozásával nagyon elégedetlen voltam, ezért most újra elővettem őket.
Így már jobb.












2009. november 17., kedd

Füstköd

Szennyes szmog telepszik az országra.

Két cikk a mai lapokból. Az egyik ezért, a másik azért fontos: P. Lendvai éles tükröt tart elénk, a Láng Júlia-interjúban a világlátása, lázadó idealizmusa fogott meg.

http://nol.hu/kulfold/pofon_az_antiszemitaknak

http://www.168ora.hu/itthon/langh-jolia-konrad-gyorgy-szelenyi-ivan-nagy-imre-szer-le-monde-46363.html


És egy kép: semmi különös, csak egy tanulmány

2009. november 15., vasárnap

2009. november 11., szerda

Lajosforrás környéke - november

Egy kicsit felszakadozott a napok óta ránk boruló szürkeség. Jártam egyet a Pilisben.

Hát igen, mostanság, ha lehet, a természetet járom. Az a bűz és kocsmazaj, ami körülöttünk terjeng, kiűz a városból. Erről már írni sincs kedvem, inkább lehasalok az avarba, hogy egy-egy váratlanul fellelt szépséget megörökíthessek.



Virágait már elvesztette az imola, de életerejéből még futja ilyen öregasszony-szőrű, bibircsókos hajtásokra.







A közönséges aszat lassan elszárad, de egy-egy virága még most, novemberben is kinyílik.







Szeptemberben találkoztam először a serlegzuzmóval, azóta a Mátrában is és most itt is észrevettem.






A száraz nyár után, az eső nyomán most kezdenek előbújni a gombák.

Bunkóslábú fülőke







Egy kiszáradt fa tövében nőtt a sárga kénvirággomba








A körülbelül kisujjnyi vastag ágon valamilyen (egyrétű?)taplót találtam az avar között. Egy mohás fatörzsre támasztva fényképeztem le.







Így "születik" a kis tölgy

2009. november 6., péntek

Ősz

Az időrendet egy kicsit felborítottam: ezek a képek még október második felében és legvégén készültek.


Kökény







Piroslik a még éretlen feketeszeder







A fátyolosan tompa fényben ilyen a túlérett feketeszeder









A fenyők alatt megbújva még virágzik néhány szál dunai szegfű

2009. november 4., szerda

Gombák II. - Egyrétűtapló

Pár napja találtam ezt a taplót. A pontos nevét nem sikerült megtudnom.
A második, de főleg a harmadik képet érdemes közelebbről is megnézni, még egy rég lehullott levél "csontváza" is ott pihen ...