2010. november 18., csütörtök

Helyzetértékelések

*


Valaki, aki az életemben az egyik legfontosabb, az előző bejegyzésemet elolvasva megkérdezte, tényleg az lesz, amit Spiró a Feleségversenyben jósolt?

Erre próbálok válaszolni, de szakavatottak segítségével.

Az elmúlt hónapokban több írás jelent meg a jogállamiság, a demokrácia, a Harmadik Köztársaság bukását jelezve. Az első talán Majtényi László dolgozata volt még 2009. decemberében:
http://www.es.hu/index.php?view=doc;24840

Idén júliusban Halmai Gábor ÉS-beli szenvedélyes kirohanása (http://www.es.hu/index.php?view=doc;26392 )
többeket reagálásra ösztönzött, és egy vitasorozatot generált a hetilapban.


Fontos Halmai vitát lezáró cikke is. Az első két bekezdés akár át is ugorható, mert a vitában résztvevőket, azok álláspontját ismerteti.
http://www.es.hu/2010-09-26_jogallami-ellenforradalom-8211-illiberalis-demokracia


Számomra a vitában a legpontosabb, és kutatási eredményekkel is alátámasztott értékelést Vásárhelyi Mária adta:
http://www.es.hu/2010-09-30_roncstarsadalom-

(Logikailag ide kapcsolódik Majtényi László szövege is, bár nem a vita részeként hangzott el/jelent meg :
„Az emberi jogi jogsértéseknek van részük, mely valahol az unalom, az érdektelenség ködébe vész, ingerküszöbünket el sem éri. Olyan országban élünk, amelynek néhány hónapja hatalomra került kormánya parlamentjével hetente módosíttatja az alkotmányt, és most bejelentette igényét a független alkotmánybíráskodás megszüntetésére, de legalább korlátozására. Az ezzel kapcsolatban érezhető közöny kulturális alapjai sem annyira rejtélyesek: a magyarázat a liberális demokrácia intézményeibe vetett bizalom általános meggyengülésével lehet kapcsolatban, amit pedig a politikai osztály egésze és az általa üzemeltetett állam züllése és korrupciója okozott.” http://www.es.hu/2010-11-10_milyen-orszagban-elunk )

Visszatérve az ÉS-beli vitához, Nádas Péter néhol kissé nehezen követhető, a kutatási adatokkal nem mindig egybevágó kijelentéseivel együtt is fontos képet ad, elsősorban jelenünk történelmi, társadalomfejlődési kontextusba helyezésével.
http://www.es.hu/2010-10-10_a-dolgok-allasa


A fentiekhez mit lehet hozzátenni?

Egyrészt a társadalom nagy része bódulatban él, vagy a fent elemzett okok miatt erősebb a közönye, mint a felháborodása. Ráadásul mi magyarok az elmúlt jónéhány évtizedben úgy szocializálódtunk, hogy nem villogni, kibekkelni, a lehetőségekkel élni, aztán majd csak lesz valahogy.
Nincs ma olyan hiteles politikai erő, amelyik ébresztőt tudna fújni, amelyik kovásza, katalizátora lehetne egy demokratikus összefogásnak.
Még a Nagy Áprilisi Fülkeforradalom előtt, februárban írtam:
„Nem ez a választás dönti el Magyarország sorsát! A sorsdöntő az lesz, ami az elkövetkező években, évtizedekben történik. Ha lesz megtisztulás, az ennek az egész pártstruktúrának az elsöprésével fog kezdődni. Egy olyan konstellációban, amikor nemcsak a tömegeknek, a polgároknak lesz elegük, de megteremtődnek olyan zászlóvivők is, akikből államférfi válhat. Akikben nem a hatalomvágy, hanem a moralitás munkál.”

Ezt sajnos azzal kell kiegészítenem, hogy a következő évekre viszont eldőltek a dolgok. A többi már a mai huszonéveseken múlik.

Ja, és a válasz: Spirónak nincs igaza.

Nem királyunk van, hanem államelnökünk, és nem is villanyszerelő volt.


*

1 megjegyzés:

- írta...

jó, jó ezt már régóta lehet olvasni, de hol vannak a fotóid?